Haber

Finlandiya, Temmuz ayından önce NATO üyesi olmayı umuyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO üyelik sürecinin 11-12 Temmuz’da yapılacak NATO Zirvesi öncesinde tamamlanmasını umduğunu söyledi.

Sanna Marin ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptıkları görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Finlandiya’nın NATO üyeliği beklentisinin ne zaman gerçekleşeceği sorusuna Marin, üyelik başvurusunda bulundukları İsveç ile birlikte tüm kriterleri sağladıklarını ve üye olmayı beklediklerini belirtti.

“Şu anda üye olmayı umardık ama hala bekliyoruz.” Marin, NATO’nun açık kapı politikasının ve ittifakın güvenilirliğinin de söz konusu olduğunu söyledi.

Marin, “Üyelik statüsü şu anda Türkiye ve Macaristan’a bağlı. Bu ülkelerin çok geç olmadan kendi süreçlerini tamamlamalarını bekliyoruz. Umarız Vilnius’taki yaz zirvesi toplantısından önce olur.” dedi.

Marin, Macaristan’ın onay sürecinde bir gecikmeden haberdar olup olmadığı veya bir engel bekleyip beklemediği sorulduğunda, şunları söyledi:

“Macaristan’ın özel bir ihtiyacı var mı bilmiyorum. En başından Finlandiya’nın veya İsveç’in üyeliğinde bir sorun olmadığını, onaylayacaklarını söylediler. Kendi süreçleri ve takvimleri var. Biz de sabırsızlıkla bekliyoruz. Macaristan Başbakanı Victor Orban ile defalarca görüştük son görüşmemizde bir takvimleri olduğunu onaylayacaklarını söylediler üyelik başvurumuzla ilgili tek bir kural söylemediler aksine yapacaklarını söylediler. onaylayın, ancak biraz zaman alır.”

Stoltenberg: Kesin tarih veremiyorum

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, üyeliğin ne zaman mümkün olacağı sorusuna yanıt verirken, kararın 30 farklı NATO müttefikinin meclisleriyle ilgili olduğunu, 28 ülkenin onay verdiğini, Türkiye ve Macaristan’ın onayının beklendiğini hatırlattı.

İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile imzaladıkları üçlü mutabakatın gereklerini yerine getirdiklerini ve artık üyeliklerini onaylama zamanının geldiğini belirten Stoltenberg, bunu geçen hafta Türkiye’de bir araya geldiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini söyledi. 9 Mart’ta Brüksel’de üç toplantı yaptığını söyledi. Ülkenin ayağa kalkacağını söyledi.

Üyeliğin hem İsveç hem Finlandiya hem de NATO için yeterli olacağını belirten Stoltenberg, “Kesin bir tarih veremiyorum ama bunun mümkün olması için çok çalışıyoruz.” söz konusu.

susurluk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu